Ballady prowincjonalne na śląskim byfyju to projekt realizowany przez nas w 2020 roku w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura w sieci". Projekt składał się z kilku części. Po pierwsze zebraliśmy lokalne historie z Czernicy, Pstrążnej i okolic. Opowieści te stworzyły trzecią odsłonę "Wspomnień mieszkańców Czernicy i Łukowa Śląskiego". Wszystkie części udostępniamy teraz także w formie cyfrowej, dostępnej dla każdego.
Kolejnym etapem było stworzenie na postawie historii zawartych w naszych publikacji przedstawień papierowego Teatru na Byfyju. Spektakle stworzyły Katarzyna Chwałek-Bednarczyk i Patrycja Tomiczek. Każdemu nagraniu spektaklu towarzyszy scenariusz lekcji historii, zgodny z podstawą programową przedmiotu. Zapraszamy nauczycieli do przetestowania naszych spektakli jako urozmaicenia zajęć.
Wspomnienia mieszkańców Czernicy i Łukowa Śląskiego. Cz. I (2013)
Wspomnienia mieszkańców Czernicy i Łukowa Śląskiego. Cz. II (2017)
Wspomnienia mieszkańców Czernicy i Łukowa Śląskiego. Cz. III (2020)
1. Ballada o budowniczym kościoła - historia księdza Pawła Misia, czernickiego bohatera i budowniczego czernickiego kościoła.
Scenariusz lekcji (klasa 8 SP) do pobrania TUTAJ
2. Ballada o Gipsuli - opowieść o czernickiej kopalni gipsu działającej do lat 60. XX wieku.
Scenariusz lekcji (klasa 8 SP) do pobrania TUTAJ
3. Ballada o Franciszku Tytce - historia mieszkańca Czernicy zaangażowanego w walki w okresie I wojny światowej i wojny o granice Polski.
Scenariusz lekcji (klasa 7 SP) do pobrania TUTAJ
4. Ballada o dziewczynce, która przestała być dzieckiem - historia okupacji ziem polskich widziana oczami dziecka.
Scenariusz lekcji (klasa 8 SP) do pobrania TUTAJ
5. Ballada o chłopcu, który chciał zostać pilotem - historia majora Antoniego Tomiczka, który w czasie II wojny światowej walczył w siłach powietrznych.
Scenariusz lekcji (klasa 8 SP) do pobrania TUTAJ
6. Ballada o tym, jak na wsi bywało - opowieść o życiu na dawnej śląskiej wsi.
Scenariusz lekcji (klasa 4 SP) do pobrania TUTAJ